Szkoła Podstawowa nr 95 we Wrocławiu

im. Jarosława Iwaszkiewicza

egzamin osmoklasisty2

KALENDARZ:

OFERTA

uodo praca zdalna

labo przysz

 

pokonac bariery

poznaje technologiczne triki

niezwykla matematyka

 

1

W dniu 24 października 2023 r. przy ulicy Trzmielowickiej, na osiedlu Leśnica, odsłonięty został pomnik upamiętniający m.in. więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz ofiary pracy przymusowej.

Wspomniana uroczystość odbyła się w ramach Leśnickiego Dnia Pamięci o ofiarach pracy przymusowej w czasie II wojny światowej.

W wydarzeniu brali udział uczniowie klas siódmych naszej szkoły.

Jak napisała Gazeta Wrocławska pomnik "upamiętnia więźniów AL Breslau-Lissa, czyli filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, która od 1942 roku mieściła się na terenie koszar wojskowych SS, obecnie zajmowanych przez 10. Brygadę Łączności (dawny 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia). Była to pierwsza z czterech wrocławskich filii KL Gross-Rosen, a jednocześnie pierwsza z sieci około stu podobozów utworzonych w czasie II wojny światowej i podległych KL Gross-Rosen."

Uczniowie szkoły, nauczyciele oraz pracownicy szkoły dziękują za otrzymane zaproszenie na uroczystość. Jesteśmy dumni, że mogliśmy brać w niej udział, oddając honor poległym.

23457891