
Planetarium w Chorzowie zostało wybudowane w 1955 roku. Centralnym urządzeniem w planetarium jest potężny, ważący 2 tony projektor. Odtwarza on wygląd nieba z dowolnego miejsca na Ziemi o dowolnej porze, naśladując firmament. Ekranem projekcji jest największa w Polsce kopuła o średnicy 23 metrów a widownia może pomieścić 400 osób.
Pokaz w planetarium podzielono na dwie bardzo ciekawe lekcje.
Najpierw w całkowitej ciemności nasi uczniowie obejrzeli i wysłuchali interesującego wykładu na temat ruchu obrotowego Ziemi. Uczniowie podziwiali piękno nieba pełnego gwiazd, które można zobaczyć tylko w najciemniejszych zakątkach naszej planety zdala od zgiełku i świateł miast. Dowiedzieli się również, że dzięki ruchowi obrotowemu Ziemi mamy następstwo dnia i nocy.
Po krótkiej przerwie tematem kolejnego wykładu był ruch obiegowy Ziemi, a co za tym idzie następstwo pór roku. Nasi młodzi wychowankowie obserowali wygląd nieba podczas wszystkich pór roku, szukając charakterystycznych gwiazd dla nieba podczas danej pory roku. Po seansie, szczególnie lokalizacja Dużego Wozu i Gwiazdy Polarnej nie powinna przysporzyć uczniom kłopotu. Poznaliśmy również nazwy gwiazdozbiorów, próbując odszukać je na nieboskłonie.
Po wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć wyruszyliśmy w drogę powrotną do Wrocławia. W połowie drogi odwiedziliśmy jeszcze restaurację jednej ze znanych amerykańskich sieci, co wywołało bardzo duży entuzjazm u dzieci. Jak zawsze zresztą :)