Szkoła Podstawowa nr 95 we Wrocławiu

im. Jarosława Iwaszkiewicza

KALENDARZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
3
4
5
6
7
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

UODO TDTS Logo Color CMYK male

uodo praca zdalna

egzamin osmoklasisty

 

W Szkole Podstawowej nr 95 im. Jarosława Iwaszkiewicza we Wrocławiu drugi rok z rzędu realizowany jest program:
 
"Twoje dane, Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa skierowana do uczniów i nauczycieli"
UODO TDTS Logo Color CMYK

Szkoła Podstawowa nr 95 przystąpiła do Ogólnopolskiego Program Edukacyjnego UODO „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” w roku szkolnym 2019/2020. Również w roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła uczestniczy w Programie.

Koordynator programu - Danuta Jakubczyk

Ogólnopolski program edukacyjny Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla szkół

Podniesienie kompetencji pedagogów i nauczycieli, oraz edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe w realnym, jak i w cyfrowym świecie to główne cele ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje Dane Twoja Sprawa”, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jest on realizowany nieprzerwanie od 2009 roku pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

Systemowa edukacja w całej Polsce

Program „Twoje Dane Twoja Sprawa skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia nauczycieli, jest systemowym projektem edukacyjnym realizowanym na skalę ogólnopolską. Rocznie przystępuję do niego ponad 300 placówek, które podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności zarówno w szkołach, jak i w lokalnych społecznościach. Statystycznie, rocznie Program realizuje ponad 4 000 nauczycieli oraz ponad 40 000 uczniów. Program „Twoje Dane Twoja Sprawa” od lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, który, biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób można od najmłodszych lat uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych, debat, spotkań oraz przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Dwa etapy realizacji programu

- Najpierw wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzają nauczyciele, którzy biorą udział w dwudniowym szkoleniu oraz otrzymują materiały edukacyjne

- W kolejnym etapie nauczyciele upowszechniają wśród uczniów zdobytą podczas szkolenia wiedzę zarówno prowadząc lekcje, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań

Mamy nadzieję, że w ramach programu poszerzymy naszą wiedzę dotyczącą prywatności i ochrony danych osobowych.

Załącznik 1- Ulotka informacyjna

Załącznik 2- Korzyści uczestnictwa w programie

Ochrona danych osobowych w szkołach i placówkach oświatowych – poradnik dla szkół https://www.uodo.gov.pl/pl/383/479

uodo praca zdalna

Podsumowanie Dnia Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia świętowaliśmy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Na zajęciach w klasach odbywało się wiele interesujących zajęć, które były okazją do zdobycia wiedzy i rozmowy o ochronie danych osobowych, a tym samym podkreślenia wagi ochrony prywatności w życiu każdego człowieka. Cieszymy się niezmiernie z każdego działania.

W ramach tej wyjątkowej okazji, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych oprócz wielu różnych działań edukacyjnych, ogłasza również dwa konkursy

• Konkurs dla uczniów na najciekawszy poradnik dla uczniów „Życie rodzinne online i offline. Porozmawiajmy o ochronie danych osobowych” (termin nadsyłania prac: 15.04.2021 r.).

• Konkurs dla szkół i placówek doskonalenia nauczycieli na najciekawsze inicjatywy edukacyjne zorganizowane w ramach XI edycji Programu (termin nadsyłania prac: 10.05.2021 r.).

Celem organizowanych konkursów jest upowszechnianie wiedzy o ochronie danych osobowych i zachęcenie jego uczestników do głębszego zainteresowania się tematyką ochrony danych osobowych przez uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z regulaminami konkursów i udziału w konkursach.

• Przekazuję również plakat dotyczący konkursu dla uczniów, z prośbą o przekazanie szczegółów dotyczących konkursu dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom.

Zachęcam również do zorganizowania zajęć z uczniami w celu wyposażenia uczniów w niezbędną wiedzę do przygotowania pracy konkursowej. Będę również wdzięczna za zachęcenie uczniów do rozmowy z rodzicami na ten temat. Liczę na Państwa wsparcie, które jest niezbędne, aby uczniowie mogli przygotować poradniki o ochronie danych osobowych dla rodziców w formie dowolnej np. pisemnej, za pomocą obrazów, filmów, prezentacji multimedialnych, grafik, rysunków. Pracę należy przesłać elektronicznie. Prace konkursowe należy przesłać elektronicznie. Udział w konkursach jest dobrowolny i bezpłatny. Na zwycięzców konkursów (miejsca I-III ew. wyróżnienia) czekają atrakcyjne nagrody oraz niezwykłe wyróżnienie Prezesa Urzędu - statuetka “Złote pióro” - za najciekawsze działanie skierowane do uczniów czy nauczycieli, zrealizowane w oparciu o autorski scenariusz.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach.

W razie potrzeby należy kontaktować się z wychowawcami klas lub koordynatorem projektu Danutą Jakubczyk.

XV Dzień Ochrony Danych Osobowych

Z okazji XV Dnia Ochorny Danych Osobowych zapraszamy Państwa do zapoznania się z listem otwartym Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych Jana Nowaka do uczestników programu "Twoje Dane - Twoja Sprawa". Z listem można zapoznać się tutaj

dodo2021

Zaproszenie na konferencję nt. przetwarzania danych osobowych w szkole w okresie pandemii

Serdecznie zapraszamy na konferencję on-line "Współczesny wymiar bezpieczeństwa w szkołach i placówkach w okresie pandemii" organizowaną przez Kuratorium Oświaty w Warszawie, przy współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Podczas konferencji przedstawiciel Urzędu Ochrony Danych Osobowych – Pan Olgierd Jakubowski z Departamentu Orzecznictwa i Legislacji omówił temat przetwarzania danych osobowych w szkole w okresie pandemii. Konferencja dla nauczycieli, rodziców i uczniów jest dostępna pod linkiem: https://youtu.be/SVgGYIC0cHg.

Kodeks postępowania dla oświaty - konsultacje

Szanowni Państwo, informujemy, że trwają konsultacje do projektu kodeksu postępowania dla oświaty. Zachęcamy zainteresowane osoby do przekazywania wszelkich sugestii do treści ww. projektu do 30 września 2020 roku . Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać bezpośrednio autorowi dokumentu na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Informacja nt. konsultacji w tej sprawie, została udostępniona na stronie internetowej Urzędu Ochrony Danych Osobowych pod adresem

Warto wiedzieć:

Porada - świadomi rodzice to bezpieczne dzieci

Porada - Instagram

Porada dotycząca korzystania ze Snapchata

Kradzież tożsamości

(Nie)bezpieczeństwo zabawek połączonych z Internetem

Dostęp rodziców do danych z nagrań monitoringu w żłobku

Użytkowanie smartfona

Polecamy uwadze materiały o tematyce Ochrony danych osobowych:

Dzieci mają prawo być informowane o naruszeniach, które ich dotyczą

Wytyczne dotyczące zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych zgodnie z RODO, WP250 rev.01

„Zgłaszanie naruszenia ochrony danych osobowych” – transmisja on-line szkolenia dla IOD

Jak administratorzy powinni postępować w przypadku naruszeń ochrony danych