Nasza szkoła wygrała Mistrzostwa Dolnego Śląska w koszykówce chłopców

8 kwietnia 2024 r. w Jeleniej Górze w hali Sudecka im. Mariana Koczwary rozegrane zostały finały wojewódzkie w koszykówce u-13 chłopców.

W zawodach wzięli udział gospodarze - mistrz strefy jeleniogórskiej - SP 11 z Jeleniej Góry, mistrzowie strefy wałbrzyskiej - SSP 15 z Wałbrzycha, mistrzowie strefy legnickiej - SP 14 z Lubina oraz mistrzowie strefy wrocławskiej, reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 95.

Przed turniejem przeprowadzono losowanie, które wyłoniło kolejność gier oraz pary półfinałowe. Los nie był łaskawy dla reprezentantów

Wrocławia, którzy w pierwszym meczu zmierzyli się z gospodarzami i jednymi głównych z faworytów do wygrania mistrzostw, ubiegłorocznych Wicemistrzów Polski - SP 11.

Początek meczu półfinałowego był bardzo nerwowy w wykonaniu reprezentacji SP 95. Wykorzystali to gospodarze tego meczu i indywidualnymi akcjami najlepszego ich gracza, który został wybrany w ubiegłym roku do najlepszej piątki Mistrzostw Polski uzyskali wysoką przewagę na koniec kwarty i prowadzili 18:8. Nie załamało to jednak zespołu z Wrocławia, który po chwili rozmowy między kwartami z trenerem, odrobił całą stratę w drugiej kwarcie wychodząc na jednopunktowe prowadzenie. Po zmianie stron początek ponownie należał do koszykarzy z Jeleniej Góry, którzy zdobyli cztery pierwsze punkty. Jak się później okazało było to ostatnie ich prowadzenie w tym meczu, gdyż wrocławianie, podobnie jak w drugiej kwarcie, zaczęli bardziej agresywnie bronić i pomagać sobie w obronie. Dzięki lepszej grze i dobrej walce pod oboma koszami nasza szkoła odniosła zwycięstwo 44:37 i awansowała do finału.

W finale naszym przeciwnikiem była szkoła z Wałbrzycha. Mecz ten był zdecydowanie inny niż półfinałowy, gdyż nerwowość widać było po jednej, jak i po drugiej stronie. Większym opanowaniem wykazali się jednak nasi zawodnicy, którzy odnieśli skromne, acz pewne zwycięstwo 38:33.

Cała nasza drużyna spisała się na medal - złoty medal! Jednak na szczególne wyróżnienie, oprócz Filipa Popka i kapitana Wojtka Pasiecznego, którzy w dotychczasowych turniejach byli zdecydowanymi liderami drużyny, zasłużyli Szymon Białowąs oraz Tymon Łabędzki. Tymon dodatkowo został wybrany najlepszym koszykarzem naszej drużyny.

Gratulacje dla całej, złotej drużyny!

Naszą szkołę w dniu dzisiejszym reprezentowali: Wojciech Pasieczny (kapitan), Szymon Białowąs, Maksymilian Cieplik, Kacper Groth, Tymon Łabędzki, Franciszek Łapeta, Szymon Meszczyński, Filip Popek, Igor Popek, Aleksy Sowiński, Viktor Sowiński.

Trenerem zespołu jest pan Łukasz Nowak, który nie krył dumy po końcowym gwizdku sędziego w meczu finałowym:

- Ta drużyna przeszła bardzo długą drogę do finału w Jeleniej Górze. Trzy lata temu, gdy rekrutowałem tych chłopców do klasy sportowej, której miałem być wychowawcą nikt z nich nie grał w koszykówkę, nawet zbytnio się nią nie interesował. Zaraziłem ich jednak miłością do koszykówki, którą sam kocham, nauczyłem podstaw, by pod koniec czwartej klasy zachęcić kilku chłopców do dodatkowych treningów w klubie WKK Wrocław. Dziś w całym dwunastoosobowym składzie mam aż dziesięciu zawodników, którzy po zajęciach w szkole trenują w klubach – we wspomnianym WKK oraz w Orłach Wrocław. W tych dwóch klubach należą do wyróżniających się graczy.

Nasza szkoła weźmie udział w Mistrzostwach Polski szkół podstawowych, które odbędą się w okolicach czerwca - pod koniec roku szkolnego. Mamy nadzieję, że drużyna nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.