Nasz patron
Jarosław Leon Iwaszkiewicz, pseudonim Eleuter (ur. 20 lutego 1894 w Kalniku, zm. 2 marca 1980 w Warszawie)
Polski prozaik, poeta, eseista, tłumacz i librecista, współtwórca grupy poetyckiej Skamander, współpracownik „Wiadomości Literackich”. W latach 1955–1980 redaktor naczelny miesięcznika literackiego „Twórczość”, w latach 1959–1980 prezes Związku Literatów Polskich; dyplomata. W czasie II Wojny Światowej działał w strukturach Polski podziemnej w wydziale kultury i sztuki. Jego żoną była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilpop. Miał z nią dwoje dzieci: Marię (ur. 1924) i Teresę (ur. 1928). Dalekim krewnym poety był kompozytor Karol Szymanowski.
Muzeum życia i twórczości Jarosława Iwaszkiewicza otwarto po jego śmierci w willi Stawisko w Podkowie Leśnej.
Początki naszej szkoły
Budynek u zbiegu ulic Starogajowej i Boguszowskiej powstał w 1937 roku. Przed wojną znajdowała się w nim szkoła powszechna. Niestety wybuch wojny zmienił przeznaczenie budynku, który pełnił funkcję szpitala wojskowego. Zaraz po wojnie szpital prowadziły tu również wojska rosyjskie. Później budynek odzyskał swoją pierwotną funkcję. 3. września 1946 roku rozpoczęła działalność Szkoła Powszechna nr 25. Od 1948 roku w budynku mieściło się również VI Liceum Ogólnokształcące, które następnie przeniesiono na ul. Eluarda w Leśnicy a ostatecznie na ul. Hutniczą, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. W 1968 roku nastąpiła zmiana numeru szkoły i od tego właśnie roku jesteśmy Szkołą Podstawową nr 95 we Wrocławiu.
W sobotę 19. listopada odbyły się w naszej szkole obchody 70-lecia jej powstania. Z tej okazji w szkole przygotowano specjalną akademię. Wśród uczestników był między innymi aktor Edward lubaszenko, który był uczniem tej szkoły. Specjalnie na jubileusz została wydana monografia szkoły "Historia Kredą Pisana. 70 lat Szkoły Podstawowej nr 95 we Wrocławiu". Jest to pozycja bardzo ciekawa, gdyż zawarto w niej historię osiedla i szkoły, oraz wspomnienia nauczycieli i uczniów wraz z bogatym archiwum fotograficznym.